PALIESIAUS KLINIKA

PALIESIAUS KLINIKA

 
PALIESIAUS DVARAS
EN

Kodėl svarbu žinoti savo pulsą?

 gydytoja kardiologė Audronė Grigalevičienė tel. 8 640 60 555, 8 5 255 5422

Trumpiausias atsakymas būtų toks: per dažnas pulsas ramybės būsenoj yra nepriklausomas širdies ligų rizikos faktorius. Kodėl? Ogi todėl, kad mes, žmonės, kaip ir visi gyvūnai esam ,,apskaičiuoti“ tam tikram širdies susitraukimų skaičiui per visą savo gyvenimą. Statistika tokia: vėžlys, kurio širdies susitraukia kelis kartus per minutę, gyvena šimtmečius, o pelytė, kurios širdis plaka 320-480 kartų per minutę, - vos kelis metus.

Koks gi pulsas, o tiksliau būtų širdies susitraukimų per vieną minutę dažnis žmogui geriausias? Nustatyta, kad ramybės būklėj širdies susitraukimų dažnis turėtų būti 50 – 70 kartų per 1 minutę. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad pulsą reikia skaičiuoti tik ramybės būsenoj, o ramybė, kaip jau minėjau ir rašydama straipsnelį apie arterinį kraujo spaudimą, turi būti ne tik fizinė, bet ir emocinė, nes žmogus ne mašina ir į nervinę įtampą reaguoja taip pat,kaip ir į fizinę, t. y. kyla arterinis kraujo spaudimas, dažnėja pulsas ir tai yra normalu. Negerai tik, jei fizinės ir psichologinės ramybės būsenoj šie rodikliai negrįžta į normą, tai yra pulsas dažnesnis nei 70 tvinksnių per vieną minutę, o arterinis kraujo spaudimas aukštesnis nei 140/85 mmHg.

Šie skaičiai apytikriai ir nereikia galvoti, kad pulsas 50 kartų per minutę yra labai gerai, o 49 kartai per minutę jau labai blogai. Mano ilgametė gydymo praktika rodo, kad žmogaus pulsas ramybėj ne retesnis kaip 40 tvinksnių per minutę dažniausiai nesukelia nemalonių jutimų, jei fizinio krūvio metu pakankamai padažnėja. Tik tokiems žmonėms negalima vartoti jokių vaistų, retinančių pulsą. Gydytojai tokių nepaskirs, bet būna, kad žmonės patys, be recepto nusiperka nekaltai atrodančių gundančiu pavadinimu ,,širdies lašai“ ir geria juos net ne lašais, o arbatiniais šaukšteliais. Visiems svarbu žinoti, kad širdies lašuose būna gudobelės ( lotyniškai Extr. Crataegi), kuri retina pulsą, todėl netinka žmonėms, kurių pulsas retesnis nei 60, bet labai tinka tiems, kurių pulsas dažnesnis nei 70 kartų per minutę ramybės būsenoj.

Atskirai reiktų pakalbėti apie ligonius, kuriems sutrikęs širdies ritmas, nes juos labiausiai klaidina automatiniai arterinio kraujo spaudimo matuokliai, rodantys pulsą. Reiktų atkreipti dėmesį, kad jie rodo pulsą, bet jo neskaičiuoja, tai yra parodo momentinį pulsą tą sekundę, kai baigė matuoti arterinį kraujo spaudimą. Jei tą sekundę širdis suplakė dažniau, gali parodyti per dažną, jei po papildomo širdies susitraukimo buvo kompensacinė pauzė – retesnį širdies susitraukimų dažnį, nei jis yra iš tikrųjų, jau nekalbant apie tai, kad kraujo spaudimo matuokliai matuoja kraujo spaudimą keletą sekundžių, o ne visą minutę. Todėl žmonėms, kuriems sutrikęs širdies ritmas, negalima aklai pasitikėti pulsu, kurį parodo automatinis arterinio kraujo spaudimo matuoklis, ypač jei tas skaičius atrodo keistai didelis ar mažas. Tokie žmonės pulsą, o dar  geriau širdies susitraukimų dažnį per minutę, turėtų skaičiuoti ramybės būsenoj patys. Tam užtenka turėti tik laikroduką su sekundine rodykle, susirasti pulsą ties miego arterija kakle ir skaičiuoti visą minutę, nes kuo toliau nuo širdies ir kuo trumpesnį laiką skaičiuosite, tuo didesnė bus jūsų skaičiavimų paklaida. O klaidingai nustačius širdies susitraukimų dažnį, neįmanoma paskirti tinkamo gydymo.

Be to, turbūt, dar kartą reiktų priminti, kad žmonėms, kuriems trinka širdies ritmas, nėra saugios alkoholinių gėrimų dozės, nes jų skilimo produktai, kurių nespėja ar nesugeba detoksikuoti kepenys,tiesiogiai toksiškai veikia širdį ir bet kokia dozė, net mažiausias gurkšnelis gali trikdyti širdies ritmą.

Šį kartą savo straipsnelį norėčiau baigti linksmesne gaida kavos mėgėjams. Kava netrikdo širdies ritmo, kartais net palankiai jį veikia. Išgėrus daugiau kavos, gali atsirasti nebet nemiga ar nerimas. Vis dėlto yra žmonių, kurie nesijaučia gerai jos išgėrę. Tokiems žmonėms, be jokios abejonės, kavos gerti nereikia. Minėti faktai tik dar kartą patvirtina taisyklę, kad negali būti vieno recepto, tinkamo visiems žmonėms.

DVARAS

Paliesiaus dvaras
Dvaro g. 7
Paliesiaus kaimas
Mielagėnų seniūnija
30171 Ignalinos r.
T.: 8 610 44 226, 8 626 82 760
GPS: 55.2518132, 26.4769772 (WGS)

KLINIKA

Paliesiaus fizinio krūvio terapijos klinika
Dvaro g. 7
Paliesiaus kaimas
Mielagėnų seniūnija
30171 Ignalinos r.
T.: 8 600 37 279
GPS: 55.2518132, 26.4769772 (WGS)

KLINIKOS BIURAS

Klinikos biuras Vilniuje
P. Smuglevičiaus g. 1
08311 Vilnius
T.: 8 600 37 279, 8 640 38 656
info@paliesiausklinika.lt
paliesiausdvaras.lt/klinika/

 

Noriu sužinoti daugiau:

SIŲSTI »